[vc_row css_animation=”” row_type=”row” use_row_as_full_screen_section=”no” type=”full_width” angled_section=”no” text_align=”left” background_image_as_pattern=”without_pattern”][vc_column][vc_empty_space][vc_column_text]

Sokan úgy gondolják, hogy jót tesznek azzal, hogy kizárják a zsírokat az étrendjükből, ez azonban nem teszi őket egészségesebbé, mivel jó zsírokra szüksége van a szervezetnek. A jó zsírok nem csak a legfontosabb energiaforrások, hanem elengedethetetlenek néhány vitamin és ásványi anyag felszívódásához. Emellett fontos szerepet játszanak a sejtmembránok létrehozásában, az idegek megfelelő működésében, a véralvadásban, és az izmok mozgatásában is. A hosszú távú egészség megőrzésében egyes zsírok jobbak, mint mások. Az egészséges zsírok közé tartoznak a telítetlen, és a többszörösen telítetlen zsírok. Káros zsírok az iparilag előállított transzzsírok, míg a telített zsírok a jó és káros zsírok között helyezkednek el.

[/vc_column_text][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row css_animation=”” row_type=”row” use_row_as_full_screen_section=”no” type=”full_width” angled_section=”no” text_align=”left” background_image_as_pattern=”without_pattern”][vc_column width=”1/2″ css=”.vc_custom_1529849675939{padding-top: 20px !important;}”][vc_single_image image=”16866″ img_size=”large” alignment=”center” qode_css_animation=””][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

Transzzsírok
A legkárosabb a transzzsír, mely annak a hidrogénezési folyamatnak a mellékterméke, melynek során az egészséges olajokat szilárd anyagokká alakítják, pl.margarin gyártás. A transzzsírokban gazdag élelmiszerek megemelik a káros LDL-koleszterin mennyiségét a véráramban, és csökkentik a hasznos HDL-koleszterin mennyiségét, gyulladást okozhatnak, melyek szívbetegséghez, stroke-hoz, cukorbetegséghez és más krónikus állapotokhoz vezethetnek.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row css_animation=”” row_type=”row” use_row_as_full_screen_section=”no” type=”full_width” angled_section=”no” text_align=”left” background_image_as_pattern=”without_pattern”][vc_column][vc_empty_space][vc_column_text]

Ezek mellett hozzájárulnak az inzulinrezisztenciához, ami növeli a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát. Még a kis mennyiségű transzzsír is káros lehet az egészségre, fogyasztásuk nem biztonságos, de szerencsére egyre kevésbé használják őket.

[/vc_column_text][vc_empty_space][vc_column_text]Telített zsírok

A telített zsírok kevésbé károsak, megtalálhatóak a vörös húsokban, a tejben, a tejtermékekben, és más élelmiszerekben. A telített zsírokban gazdag táplálék megemelheti a teljes koleszterinszintet, és az egyensúlyt az ártalmasabb LDL-koleszterin felé irányítja, mely elzáródások kialakulását idézheti elő az arétriákban. Emiatt a legtöbb táplálkozási szakértő azt javasolja, hogy az elfogyasztott telített zsír mennyisége napi 10% -nál kevesebb legyen.

[/vc_column_text][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row css_animation=”” row_type=”row” use_row_as_full_screen_section=”no” type=”full_width” angled_section=”no” text_align=”left” background_image_as_pattern=”without_pattern”][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

Telítetlen zsírok
Az egészséges zsírok főleg zöldségből, diófélékből, magvakból és halból származnak, szobahőmérsékleten folyékonyak. A hasznos zsíroknak kétféle csoportja létezik: telítetlen és többszörösen telítetlen zsírok. Telítetlen zsírok például az olívaolaj, a földimogyoróolaj, a repceolaj, és a napraforgóolaj. Az 1960-as években fedezték fel, hogy Görögországban és a Földközi-tenger más részein, a magas zsírtartalmú étrend ellenére, alacsony a szívbetegséggel küzdők száma. Ezekben az országokban a fő zsír az olívaolaj, amely többszörösen telítetlen zsír.

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″ css=”.vc_custom_1529849310262{padding-top: 40px !important;}”][vc_single_image image=”16867″ img_size=”large” alignment=”center” qode_css_animation=””][/vc_column][/vc_row][vc_row css_animation=”” row_type=”row” use_row_as_full_screen_section=”no” type=”full_width” angled_section=”no” text_align=”left” background_image_as_pattern=”without_pattern”][vc_column][vc_empty_space][vc_column_text]

Amikor folyékony olajat öntünk a serpenyőbe, jó esélyünk van arra, hogy többszörösen telítetlen zsírt használjunk. A többszörösen telítetlen zsírok létfontosságú zsírok, mivel az emberi szervezet nem képes őket előállítani, fogyasztásuk a telített zsírok helyett csökkentik a káros LDL koleszterinszintet és javítják a koleszterinprofilt.

[/vc_column_text][vc_empty_space][vc_column_text]

Az omega-3 zsírsavak legjobb forrásai a különböző halak, – például a lazac, a makréla és a szardínia -, a lenmag, a dió, a repceolaj és a nem hidrogénezett szójaolaj. Az omega-3 zsírsavak segíthetnek a szívbetegségek és a stroke megelőzésében és kezelésében. A vérnyomás csökkentésével, a HDL koleszterin megememlésével, és a trigliceridek csökkentésével a telítetlen zsírok segíthetnek megakadályozni a szívinfarktus kialakulását, illetve segíthetnek csökkenteni a kortikoszteroid gyógyszerek szükségességét reumás artititszben szenvedőknél. Az omega-3 zsírsavaknak emellett számos más az egészségjavító hatása van, és fontos szerepe van a betegségek megelőzésben is. Az omega-6 zsírsavak hozzájárulnak a szívbetegségek megelőzéséhez. A linolsavban és egyéb omega-6 zsírsavakban gazdag élelmiszerek közé tartoznak a növényi olajok, mint például a szójabab, a napraforgó, a dió és a kukoricaolaj.
Forrás: https://www.health.harvard.edu

[/vc_column_text][vc_empty_space][vc_column_text]

Az Életvitál Egészségbolt választékában megtalálhatók a különböző egészséges olajok és zsírok, valamit étrend-kiegészítők is. 

Várunk boltunkban!

Mór Köztársaség tér 7/1.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]